WenDo - samoobrona i asertywność dla kobiet i dziewczynek
Artykuły o WenDo – kliknij w ikonę:
zwierciadło
zdrowe zdrowie
wendo
charaktery
WenDo – a co to takiego?
Poczytaj a z pewnością za chwilę się dowiesz 😊.
WenDo oznacza „drogę kobiet” (wen od ang. women i do – jap. droga). To warsztat dedykowany samoobronie i asertywności kobiet i dziewczyn. WenDo pozwala na nabycie umiejętności stosowania prostych i skutecznych technik samoobrony fizycznej takich jak kopnięcia, ciosy, uwolnienia, tricki oraz psychicznej czyli stawianie granic, asertywność, dbanie o swoje potrzeby.
Mam problemy z asertywnością czy WenDo jest dla mnie?
Tak! Na WenDo możesz doświadczyć stawiania granic i przećwiczyć jak to robić w codziennym życiu. Asertywność to także nauka identyfikacji swoich potrzeb, momentu gdy Twoje granice są przekraczane, czy red flags (ang. czerwone flagi) w relacjach – o tym wszystkim również jest WenDo.
Chciałabym nauczyć się jak się bronić fizycznie ale nie wiem czy dam sobie radę. No i mam traumę po wf’ie 😉
Spokojnie. WenDo to nie trening kondycyjny. Nie musisz być wysportowana, umięśniona czy mieć jakiekolwiek doświadczenie z samoobroną. Techniki WenDo są tak stworzone, by każda z nas mogła szybko i skutecznie je przyswoić. Dwudniowy warsztat wystarczy, by je ogarnąć. A i samoobrony fizycznej nie uczymy się non stop – przelatamy ją technikami samoobrony psychicznej i rozmowami. Także z pewnością nie jest to wf i na pewno dasz radę!
No dobra byłam już na innych zajęciach z samoobrony, po co mi WenDo?
Być może faktycznie po nic 😉 A może spojrzysz na samoobronę z innej, kobiecej perspektywy. Czy wiesz że WenDo uczą tylko kobiety i tylko dla kobiet i dziewczynek jest skierowane? Nie tylko dlatego, że techniki samoobrony fizycznej jakich się uczymy były tworzone przez kobiety dla kobiet (element zaskoczenia!), ale też, że na WenDo pracujemy też nad przełamaniem szkodliwych stereotypów, które odbierają nam – kobietom siłę. Co z tego, że często znamy sposoby obrony jeśli blokady w naszej głowie zamrażają nas i odbierają możliwość ich użycia?
O co chodzi z tymi blokadami?
Na WenDo nie tylko uczymy się technik, doświadczamy stawiania granic ale i gadamy o tym co robi nam kobietom i dziewczynkom kultura patriarchatu. Zawsze miła, uśmiechnięta, pomocna, swoje potrzeby stawiająca na samym końcu – brzmi znajomo? No właśnie. A nie powinno! Czas to zmienić!
No dobra przekonałaś mnie. I jak to wygląda?
WenDo trwa dwa dni po 6h każdy (łącznie 12 godzin). Ilość uczestniczek waha się między 6 do 12. Mogą brać w nim udział kobiety i dziewczynki od 7 r.ż. (nie ma górnej granicy wiekowej!). WenDo stanowi unikalne połączenie pracy w obszarze ciała (ciosy, uwolnienia, krzyk) i psychiki (samoocena, asertywność).
Ile? 12h? OMG – to strasznie długo...
Fakt, tak to może brzmieć. Ale uwierz mi – czas na WenDo płynie tak szybko, że większość uczestniczek jest przekonana, że to niemożliwe gdy mijają kolejne godziny. Robimy wiele różnorodnych ćwiczeń, część w ruchu, cześć siedząc, raz ćwicząc, raz gadając, innym razem śmiejąc się, a jeszcze innym rozmawiając na mega poważne tematy.
Mega ważne tematy… Czy w takim razie WenDo jest terapią?
Nie. WenDo jest warsztatem (choć prowadząca jest psycholożką i psychoterapeutką), warsztat nie jest psychoterapią. Co nie oznacza, że nie możesz w jego trakcie przyjrzeć się sobie i dostrzec ważne rzeczy. Coś zmienić, otworzyć lub zamknąć. Atmosfera na WenDo ma w sobie coś z kobiecych kręgów, podczas których wspieramy się i wzajemnie inspirujemy do wzrastania w siłę.
Nie doświadczyłam przemocy może to nie dla mnie?
Część kobiet doświadczyła przemocy, część jej doświadczy, ale wszystkie jesteśmy na nią narażone. WenDo pozwala poczuć się pewniej w sytuacjach codziennych, na ulicy, w pracy, w domu – wszędzie tam gdzie kobiety i dziewczynki doznają nadużyć, gdzie ich granice są przekraczane, tak fizycznie jak emocjonalne. Dzięki poznaniu skutecznych technik możesz poczuć się bezpieczniej i pewniej i ochronić siebie nie tylko w sytuacji zagrożenia fizycznego ale i przekraczania twoich granic. Pamiętaj że WenDo to nie tylko samoobrona, to przede wszystkim Twoja siła. WenDo pomoże ci ją zobaczyć i wzmocnić. Tego jestem w 100% pewna!
Mam jeszcze kilka pytań, jak i komu je zadać?
Pytania są super! Zadzwoń: 600-176-854, albo napisz psycholog@ewakruchowska.pl. Możesz też zerknąć na FB: Wendo Podhale Bardzo chętnie spotkam się z Tobą na warsztacie 😊
Do zobaczenia!